Dodaj opinię
Opinia została dodana i wkrótce pojawi się na stronie
Imię i nazwisko
E-mail
Treść opinii
Sprawdź co jesz »

 

Beata Widlińska

Wyniki badań, przeprowadzanych na całym świecie dowodzą, iż stewia wykazuje szeroką gamę właściwości zdrowotnych. Nie odnotowano natomiast, jej szkodliwego działania na organizm człowieka. Co ważniejsze, stewię mogą spożywać osoby chorujące na cukrzycę oraz fenyloketonurię.

mgr inż. Beata Widlińska – dietetyk

Stewia jest bezpieczna dla zdrowia.


Stewia ma nie tylko właściwości smakowe i słodzące, ale także lecznicze. Nie wykazano też skutków ubocznych jej stosowania.


FDA, EFSA, Schweizer Bundesamt i inne międzynarodowe uznane organizacje kontrolujące żywność potwierdziły, że stewia jest bezpieczna dla zdrowia.

W miejscach gdzie stewia jest powszechnie stosowana od setek (Ameryka Południowa) i dziesiątek lat (Azja) także nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych jej stosowania.

Wyniki badań opublikowane na kongresie Międzynarodowej Federacji Diabetycznej mówią, że regularne przyjmowanie Stevii nawet w niewielkich ilościach normalizuje poziom cukru we krwi, bez żadnych skutków ubocznych.

Ze względu na silne działanie przeciwbakteryjnie Stevia okazuje się bardzo przydatna w leczeniu skaleczeń, trudno gojących się ran czy oparzeń. Jest także polecana jest w leczeniu przeziębień i nawracających infekcji (selen, cynk, wit. C).

  1. Ma właściwości bakteriobójcze.
  2. Mogą jej używać chorzy na fenyloketonurię.
  3. Nie ma wpływu na indeks glikemiczny organizmu - jest polecana dla diabetyków.
  4. Stewia nie powoduje próchnicy i nie niszczy zębów tak jak cukier. Dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu ma korzystny wpływ na dziąsła. Hamuje wzrost płytki nazębnej.
  5. Rośliny tej używa się także do zwalczania uzależnienia od tytoniu i alkoholu.


Stewia jako środek spożywczy jest dopuszczona  do obrotu w Unii Europejskiej  od 1 grudnia 2011.

Dotąd w UE  we Francji od 2009 roku było czasowe pozwolenie na sprzedaż żywności zawierającej jeden ze składników stewii  - rebaudiozyd A.

Na całym świecie ponad 150 milionów ludzi używa stewii w codziennej diecie do słodzenia napojów i potraw.

 

 

 

Produkty ze Stewii dostępne na: www.ZDROWYSKLEP.com.pl